Tištěná Mexikopedie se dostane na pulty knihkupectví v listopadu, to už víte. A je to abecedář, tedy každé písmeno abecedy je v ní rozvedené v nějaké kulturní, geografické či gastronomické téma, to také není žádným tajemstvím. Ale to, co nevíte a teď se to právě dozvíte, je, že písmeno Y bude věnováno (jak jinak) Yukatánu.

Ale není všechno zlato, co se třpytí, stejně jako Yukatán nejsou jen pláže a margarity. Kromě divu světa Chichén Itzá obsypaného turisty tu najdete řadu dalších předkolumbovských skvostů, koloniálních měst, tajemných krasových cenotů, vřelých lidí a přírodních krás. A jak si tu tak dopisuji posledních pár kapitol Mexikopedie, než je odevzdám do grafického zpracování, aby si k vám v tištěné formě našly zavčas cestu, srdce mi tu zas a znovu zaplesalo nad nesmírnou krásou jednoho místa na yukatánském poloostrově, o které se s vámi prostě musím podělit.

Dámy a pánové, vítejte v biosférické rezervaci Celestún!

Jakmile se loďka odrazí od břehu, uplyne jen několik málo minut, než se vám před zraky rozprostře úchvatná podívaná plná syté růžové. Plameňáci. Majestátní, volní a nespoutaní. Loďkaři se nikdy nepřiblíží natolik, aby hejna vyplašili, a tak je nejčastěji uvidíte stoicky klidné uprostřed mělkých vod rezervace. Ty obsahují velké množství přírodního karotenu, z nějž plameňáci, co se rodí vlastně jako obyčejně bílí ptáci, obarví právě na svou ikonickou růžovou barvu.

Můžete je tu pozorovat každoročně od prosince do února, v této době se totiž hladina zátoky přirozeně sníží, a plameňáci, co neumí plovat na vodě, tu v klidu vestoje přezimují.

Doporučení k návštěvě Celestúnu, kdybyste sem měli cestu (jako že to fakt stojí za to!)

  • Vezměte si pokrývku hlavy a opalovací krém s vysokým faktorem, na vodě to pěkně pálí
  • Pokud vlastníte fotoaparát s výměnnými objektivy, rozhodně oceníte dlouhé sklo
  • Vykoupejte se v rudé vodě blízkých mangrovů, je to nádherný zážitek
  • Bacha na krokodýly (ale nebojte, místní by vás nejspíš jen tak sežrat nenechali)

A vůbec všeobecně zkuste dát šanci i vnitrozemnějším yukatánským radovánkám a ne jen prosluněným plážím. Ostatně, po takovémhle super výletu si tu margaritu pod slunečníkem můžete dát v pozdním odpoledni taky :)…


Text a foto © Eva Kubátová, Mexikopedie

2 thoughts on “Celestún: růžový ráj

  1. Mám domek v Santa Marii, Colonya Yucatan, tak mne velmi těší a povzbuzují nádherné řádky o Mexiku. Je mi smutno že se tam zatím nemohu rozletět. Odlétali jsme s manželkou posledním letadlem na jaře. Snad na podzim. Alespoň komunikuji se sousedy jak se jim tam daří. Doporučuji navštívit archeologické naleziště KULUBÁ . V současné době se zde teprve dělají vykopávky a není ještě celý areál zpřístupněný turistům. Jená se o obrovský areál podobný Chichen, ale bez davů turistů. Dá se po dohodě projít a když nebudete šmejdit archeologům ve vykolíkovaných sektorech, tak vás nechají. Nádherná atmosféra zrození nového, starého města. Zdravím mé milované Mexiko a Yukoš… a dík Hasta luego

    Jarda Michal

    1. Krásný den, Jardo, díky za nádhernou zprávu a super tip na cestu, ráda se při příští cestě na Vámi doporučovaném nalezišti zastavím! Mějte se báječně, snad se do toho Mexika ve zdraví dostaneme brzy vsichni… Krásný den, Eva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *