Cestování, Lidé a země

Jak na Mexiko, aby vám zůstalo v srdci

Chystáte se do Mexika, vždycky jste se do něj chtěli podívat anebo přes něj úplnou náhodou drkáte ukazováčkem vždycky, když přejíždíte prstem po mapě Ameriky? Tak to je nejlepší moment si to splnit! S tímhle sedmerem rad vám Mexiko pronikne přímo do srdce a jen tak vás nepustí. Protože láska k Mexiku, to je láska na celý život.

1) Cestujte pomalu. Do Mexika je současný trend „slow travelling jako dělaný. Nechtějte za každou cenu vidět všechno, není to jednoduše možné. Ale pokud zbrzdíte a začnete si zemi vychutnávat, brzy se sem vrátíte, protože se vám zaryje pod kůži. Věřte mi.

2. Jako místní. Nemá asi cenu ve všech situacích osmkrát přestupovat v hromadné dopravě, když vás po městě často sveze Uber či podobná taxislužba rychle a za dobrou cenu. Ale jsou situace, kdy je cesta v dodávce pesero (neb původně stál lístek jedno peso) anebo ranní tlačenice v metru (pozor na peněženky) zážitkem. Na delších meziměstských trasách vás svezou klimatizované autobusy ADO (pro noční přejezdy doporučuji zvolit jejich prémiové varianty), pro pohyb na menší vzdálenosti v rámci regionu využijte colectivo. Garantuji vám, že zážitky nebudou brát konce.

3. Otevřená hlava. Mexiko je kulturně odlišné, o tom asi nemá cenu debatovat. A stejně jako tu najdete věci, které vám budou připadat uchvacující a nádherné, můžete narazit i na realitu diametrálně opačnou. Pokud budete mít hlavu otevřenou a přistupovat k místní kultuře s respektem, Mexiko se vám za to odvděčí nezapomenutelnými vzpomínkami. Protože i nejzarytější odpůrce ezoterických teorií tu totiž po čase dojde k závěru, že zdejší energetické mlýny prostě melou spravedlivě.

4. Láska k Mexiku prochází žaludkem. Ačkoliv se může zdát, že jsou pouliční stánky špinavé, bývá tomu právě naopak. Nepsané pravidlo mexické gastronomie zní, že čím lépe je vidět do kuchyně, tím bezpečnější je daný pokrm pro váš žaludek. Ani to vás však ale stoprocentně neochrání před Moctezumovou pomstou, tedy ehm, střevními obtížemi. Nenechte se ale odradit a ochutnejte všechno, co vám přijde pod ruku! Dobrým vodítkem při hledání občerstvení jsou místa, kde se ve velkém shlukují místní, naopak turistické restaurace plné bělochů bývají nevalné úrovně. A pokud si chcete být tuplem jistí, že z gastronomických experimentů vyváznete bez úhony, nechte se před cestou očkovat na břišní tyfus.

5. Ahorita. Není lepšího ukazatele o mexickém pojetí času, než právě „ahorita“. Jeho ekvivalentem by mohl být, dejme tomu, blíže nespecifikovaný časový údaj označující od „do pěti minut“ až po „nikdy“. „Ahorita“ uslyšíte především jako odpověď na ony středoevropské otázky ve stylu „kdy už vyjedeme“ (zde „ahorita“ znamená „až se mi autobus naplní dostatečným počtem lidí“) či „kdy už nám přinesete to jídlo“ (tady zase „prostě až se uvař퓨). Nemá cenu naléhat a už vůbec ne se rozčilovat, ničeho tím nedosáhnete. Prostě sundejte hodinky ze zápěstí, třikrát se zhluboka nadechněte a dejte se do řeči třeba s tou milou stařenkou, co sedí vedle vás.

6. Respektuj a budeš respektován. Ačkoliv to občas vypadá, že hon za nejemotivnější fotkou „usopleného indiánského dítěte s hlubokýma očima“ je jednou z disciplín nepsaného turistického fotografického desatera pro návštěvu Mexika, z hloubi duše vás prosím o respekt. O respekt vůči tomu, že tmavší pleť a barevný oděv nedělá z člověka turistickou atrakci, vůči možnosti volby jednotlivce, zda chce či nechce být zvěčněn na vašich vzpomínkách (ach, jak jednoduché je třeba jen pouhým pohledem se optat na svolení s fotografováním) a třeba i vůči tomu, že západní turisté generacím indiánské populace dávají svým chováním najevo, že ledabylé pózování před senzacechtivými objektivy je dostatečnou obživou.

A na závěr rada sedmá – pár poznámek ohledně bezpečnosti

Je smutnou skutečností, že v Mexiku denně zemře 99 osob násilnou smrtí, i přes všechny krásy této země je tedy potřeba mít se na pozoru. Je však velmi nepravděpodobné, že by takový osud mohl stihnout právě vás, protože vraždy se odehrávají především v okruzích drogových kartelů či gangů.

To však nic nemění na faktu, že kapesní krádeže a drobná přepadení jsou relativně na denním pořádku. Vyhýbejte se proto opuštěným uličkám, především v nočních hodinách, naopak dobře osvětlené a rušné části měst bývají bezpečné.

V případě, že dojde na nejhorší a budete čelit přepadení, bez debat odevzdejte peněženku či telefon, nemá cenu riskovat a jakkoliv se prát. Osvědčeným trikem je nosit u sebe v kapse menší částku či starý telefon, kterými lze snadno odvést pozornost zloděje. Standardní bezpečnostní opatření jako větší hotovost a karty v moneybeltu jsou samozřejmostí.

Nenechte se však přílišným strachem svázat, v Mexiku se vám s největší pravděpodobností nemůže stát nic jiného než při jakékoliv jiné cestě. Zapojte selský rozum, mějte oči otevřené a užijte si zemi naplno!


Text i foto © Eva Kubátová, Mexikopedie, 2020