Cestování

Videotipy Mexikopedie na cestách

Moji milí milovníci Mexika. Nikomu z nás se asi posledních pár dní nedýchá a nespí dobře. Na sítě mi Mexikopedie v dnešní době přijde jak pěst na oko sledující svým koutkem dění na Ukrajině. A tak posílám dávku našeho slunce a radosti ze života alespoň vám v newsletteru anebo všem těm, kteří na Mexikopedii zabloudí úplnou náhodou, třeba při plánování vysněné cesty. Posílám vám totiž Mexikopedii on the Road.

Něco přes rok už totiž kromě mexikopedického blogu, Instagramu a Facebooku funguje také YouTube kanál. Mám s ním velké plány – ráda bych, aby se v dalších dílech Mexikopedie čím dál více objevovaly QR kódy s odkazem na obsah vytvořený ve spolupráci s těmi, kteří jsou protagonisty jednotlivých mexikopedických kapitol. Zatím jste totiž v Mexikopedii narazili vždy jen na obsah třetích stran, byť často nesmírně prima.

Důvod je nasnadě – mám ráda reciprocitu. Všichni ti báječní lidé, kteří mi otevírají dveře svých domovů, dílen, obchodů a výroben, si zaslouží, aby o nic svět věděl. Aby nebyli jen zmínkou se jménem a fotkou v české knize (která je sice potěší, ale mezi námi děvčaty, jim k ničemu dalšímu moc není :). Naopak videa jim často na sociálních sítích můžou pomoct šířit svou práci dál.

A tak chodím hledat mexikopedická témata ověšená jak vánoční stromeček :). Na jednom rameni foťák, na druhém batoh s výměnnými objektivy, v ruce zápisník a kolem zápěstí obtočené Osmo (mimochodem – boží a strašně jednoduchý stabilizátor na mobil přesně pro všechny ty, kterým se stejně jako mně klepou celoživotně ruce).

Kromě psaní na sítě, na blog a samozřejmě kapitol do druhého dílu, na kterém teď pracuju, se pak po nocích učím stříhat videa a mám z toho takovou malou one-woman-show, ve které hraju všechny role od redaktora, kameramana, zvukaře až po střihače :). Jde mi to jak psovi pastva, to vám povím. Kovářova kobyla totiž samozřejmě chodí bosa i u nás – moje maminka je obrazová střihačka s neuvěřitelným postřehem při živých vysíláních České televize, zatímco já se tu z YouTube tutoriálů učím poskládat obrázky za sebe :). Tak mě omluvte, pokud nebudou záběry perfektní, prostřihy ladné a titulky občas zahaprují. Však já se to jednou (z těch tutoriálů 🙂 naučím!

A tak k Vám posílám výběr videí, která by vám v dnešní nelehké době mohla projasnit den. Dejte vědět, jestli se tak stalo, ať už do komentáře tady na blogu anebo třeba přímo na YouTube.


Není sandál jako huarache

Neuvěřitelná žena. Dvě slova stačí na popis Graciely García García. Když jsem od ní v srpnu 2021 odjížděla, ještě tři dny jsem si plula na obláčku štěstí. Tak úžasnou indiánskou herdekbabu (jedině v tom nejlepším smyslu) jen tak nepotkáte. A Graciela mi vyprávěla o důležitosti mexických sandálů huaraches nejen pro ní, ale pro celé Mexiko. Moudrost koncentrovaná na 17 minutách.

Svatyně monarchů stěhovavých

Přesně před rokem jsem poprvé vzala foťák a se zatajeným dechem jsem natočila tohle první video. Při střihu jsem samozřejmě zjistila, že tak těžký přístroj neudržím neklepavě v rukou (chacháááá) a se slzama vzteku pak hledala záběry, co by se daly zachránit. Posuďte sami, jak to dopadlo, a zlepšete si den šustotem motýlích křídel.

Migrace plejtváků keporkaků

Tohle video by se mohlo jmenovat „Když si Eva hraje na Objektiv“ :). Schválně mi dejte vědět, který ze tří stylů videí se vám nejvíce zamlouvá. V tomhle uvidíte mláďata migrujících plejtváků keporkaků. Za mě jeden z největších přírodních zážitků za celý život.

Na YouTube kanálu Mexikopedie toho začnete potkávat čím dál více, tak klikněte na tlačítko „Sledovat“, ať vám nic neuteče. Mám totiž zbrusu nový pecka střihový program (pro blbý, takže úplně skvělej) a nic mě nezastaví, hohoho!

Těším se na Vaše reakce a přeju čím dál klidnější dny,

Vaše Eva

1 komentář: „Videotipy Mexikopedie na cestách

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s