Kultura

3+1 tip na online Fridu Kahlo

Rozervané obrazy plné bolesti. Živoucí autobiografie vlastního neštěstí. Prýštící invence umění. Neustále podváděná životní láska muralisty Diega Rivery. Kdo by neznal mexickou malířku Fridu Kahlo.

A kdo jiný by si zasloužil své místo v tištěné Mexikopedii? Než k tomu ale v listopadu 2020 dojde a Mexikopedie ještě teplá z tiskárny doputuje na pulty knihkupectví, přijměte malou vizuální pozvánku do Fridina světa. Přinášíme vám několik tipů na online samostudium. Máte je na dosah ruky – stačí kliknout na link skrytý v názvu jednotlivých tipů.

1) Tváře Fridy Kahlo

Digitální výstava Faces of Frida je do karantény jako dělaná. Pokud už máte online probrouzdaná všechna světová muzea, „zajděte“ i na web tohoto projektu. Podílelo se na něm totiž 33 muzeí a galerií a v HD kvalitě přináší přes 600 exponátů. Tleskám Google Arts & Culture!

2) Frida pro nedočkavce

Kdo se nechce prokousávat stovkami online exponátů, nechť své virtuální kroky zacílí na jednu jedinou část výše uvedené digitální výstavy. Právě tady totiž na ikonických dílech Fridy Kahlo z muzea Dolores Olmedo uvidíte v kostce základní informace z jejího života.

3) Filmová Frida

Nažhavte vyhledávače na vašich Netflixech, internetových stahováních a čert ví jakých filmových službách ve vašich domovech a vyťukejte prosté „Frida“. Udělejte si popcorn a mrkněte na tenhle snímek z roku 2002 se Salmou Hayek v hlavní roli.

Filmový plakát k Fridě.
Zdroj: http://www.csfd.cz

4) Knižní Frida

Poslední „tip na Fridu“ je lehce offline, i když ve formátu e-knihy se předchozím online variantám alespoň lehce přibližuje. Mou první návštěvu Mexika v roce 2013 provázela kniha Bárbary Mujica Frida (inu, jak jinak, že). „Strhující životní drama slavné mexické malířky,“ které je ve skutečnosti biografickým románem psaným z pohledu Fridiny upozaďované sestry, je ale vážně prima čtení. Vřele doporučuji. Trocha reality, trocha fikce, na karanténní dny jako ušité.

Zdroj: http://book-lords.blogspot.com/

Možná si teď sice nemůžeme vzít špacírku a vydat se na offline prohlídku čehokoliv, co s Fridou souvisí. Ale proč se do nich nevydat alespoň takhle virtuálně, a přitom se řídit jejím vlastním mottem:

„Nohy, na co mi vás třeba, když mám křídla, co dovolí mi vzlétnout?“

A co vy? Líbí se vám díla Fridy Kahlo? Dejte mi vědět na Facebooku Mexikopedie či v komentářích pod článkem, těším se na ně!

P.S. Prozradím vám totiž tajemství – dobrá půlka Mexičanů ji totiž úplně nemusí. Ale o tom více až v listopadu v Mexikopedii na pultech knihkupectví.


Text © Eva Kubátová, Mexikopedie, 2020

1 komentář: „3+1 tip na online Fridu Kahlo“

  1. Zajímavý fakt je, že se Frida Kahlo stýkala i s Levem Bronštajnem-Trotským a ona i Diego Rivera byli velmi ovlivněni komunistickým smýšlením. Mimochodem, Leo Bronštajn-Trotský neumřel na zásah horolezeckým cepínem do hlavy, ale sekáčkem na led. Stejným sekáčkem, jaký používala Sharon Stone ve filmu Basic Instinct. Každopádně, jeho pancéřovaná pracovna prošpikovaná dírkami od kulek by si taktéž zasloužila svůj vlastní článek.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s